Pääseura

Oriveden Ponnistus ry on 17.8.1908 perustettu yleisseura. Sen tarkoituksena on edistää liikuntaharrastusta seuran toiminta-alueella siten, että mahdollisimman moni seuran jäsen harrastaisi kunto-, kilpa- tai huippu-urheilua edellytystensä ja tarpeidensa mukaisesti.

Näin se kerrottiin seuran säännöissä jo perustamisvaiheessa v. 1908. Sama pätee tänäänkin. Tavoitteemme on liikuttaa mahdollisimman suurta joukkoa eriasteisilla menestystasoilla pikkujunnuista aina elämän ehtooseen asti.

OrPossa harrastetaan urheilua jaostomuodossa neljässä lajissa. Ne ovat hiihto, lentopallo, suunistus ja yleisurheilu. Lisäksi lentopallosta omaksi jaostoksi on irroitettu naisten lentopallon Mestaruusliigajoukkue, jota pyörittää liigajaosto.

Menestys viime vuosina on ollut erityisen hyvä. SM-mitaleita on suorastaan satanut OrPon urheilijoiden laariin.

Seuran tehtävänä on toimia myös liikuntapaikkojen kunnossapidossa ja kehittämisessä edunvalvojana paikkakunnalla. Liikuntaharrastuksen yllä pitäminen lisää ihmisten terveyttä ja vähentää terveydenhoidon kustannuksia.

OrPolla on jäseniä hieman vajaa 500. Toiminakausi alkaa 1. toukokuuta ja päättyy 30.huhtikuuta. Tilikausi on sama. Jäsenmaksujen perintäväli on sama, ei kalenterivuosi. Jäsenmaksut maksetaan pankkitilille fi5553110040004452. Uusi jäsen merkitsee viestiosioon täydellisen nimensä, syntymäajan ja osoitteensa. Aikuisten jäsenmaksu on 15 e ja alle 15 vuotta 10 e. Suurempi kannatusmaksu on mahdollista suorittaa samalla. Lapset alle 15 v. Ja talkootehtäviin osallistuvat aikuiset on vakuutettu seuran puolesta.

Seura pitää yhden varsinaisen kokouksen. Siinä hyväksytään edellisen kauden toimintakertomus ja tilit sekä toimintasuunnitelma ja talousarvio seuraavalle kaudelle. Henkilövalinnat tehdään samassa kokouksessa.

OrPon johtokunnan jäsenet:
Kalle Uotila puheenjohtaja kalleuotila(at)suomi24.fi
Hannu Hakala hannu.hakala(at)saunalahti.fi
Harri Raitala harri.raitala(at)orivesi.fi
Riku Kopra riku.kopra(at)sandvik.com
Jarkko Valjakka jarkko.valjakka(at)uta.fi
Iris Westling iris.westling(at)gmail.com
Tuulikki Viitanen tuulikki.viitanen(at)elisanet.fi

Lajijaostojen puheenjohtajat:
Hiihto : Hannu Hakala hannu.hakala(at)saunalahti.fi
Lentopallo : Harri Raitala harri.raitala(at)orivesi.fi
liigajaosto : Jouko Ronkainen omr-oy-ronkainen(at)kotiposti.net
suunistus : Riku Kopra riku.kopra(at)sandvik.com
yleisurheilu: Jarkko Valjakka jarkko.valjakka(at)uta.fi